Galway – Galway Cultural Institute

18 sierpnia 2019 roku wylotem z lotniska w Balicach rozpoczęłam udział w kursie językowym zorganizowanym w ramach projektu ,,Budowanie szkoły przyszłości na językach teraźniejszości”, który wspiera Erasmus+. Pierwszy dzień poświęciłam na podróż, która trwała 7 godzin. W późnych godzinach wieczornych dotarłam do Galway, a następnie pod wyznaczony adres, gdzie czekała na mnie właścicielka domu Rita Spain (host family). Oprócz mnie pani Rita gościła już dwóch studentów, którzy pochodzili z San Salwador i Szwajcarii.

Mój kurs językowy rozpoczął się 19 sierpnia, a zakończył 31 sierpnia Pierwszy dzień w Galway Cultural Institute rozpoczęłam od spotkania organizacyjnego, gdzie na podstawie wyniku testu napisanego przed wyjazdem i rozmowy na miejscu z Native Speaker przydzielono mnie do grupy B1 (średniozaawansowanej).

W pierwszym tygodniu zajęcia odbywały się w licznym gronie, gdyż moja grupa liczyła 11 studentów. Pochodzili oni m. in. z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Francji, Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Japonii. Byłam więc jedyną Polką w tym gronie. Natomiast w drugi tygodniu moja grupa liczyła już tylko 6 osób. Zajęć jakie wybrałam  obywały się w 2 półtoragodzinnych blokach w przyjaznej atmosferze, gdzie główny nacisk położony był na praktyczne posługiwanie się językiem. Podczas zajęć lektorzy stosowali różne techniki nauczania, oraz często wykorzystywali technologię IT.  Po zakończonych zajęciach szkoła oferowała wiele interesujących zajęć pozalekcyjnych tzw. Social Activity, w których starałam się brać udział. Uczestnicząc w nich mogła doskonalić kompetencję językowe, a także poznawać ludzi z różnych strona świata. W programie znalazły się zajęcia rozwijające umiejętność komunikowania się Bording Game i słuchania Movie Club. Ponadto szkoła organizowała wiele „zajęć”, w terenie i nie tylko, z zakresu tradycji i kultury irlandzkiej jak np. whysky testing, pub night, walking tour i wiele innych.

Głównym moi cele było podnoszenie kompetencji językowych, ale w miarę możliwości starałam się poznać miasto, w którym odbywała kurs, gdyż Galway zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury 2020 roku. Odwiedziłam miejsca, które są wizytówką miasta m. in. Spanish Art, Quay Street, Promenada Salthill, Galway City Museum, Blake’s Castle, Galway Kathedral. W weekendowej przerwie od zajęć, ale nie od doskonalenia umiejętności sprawnej komunikacji w języku angielskim postanowiła skorzystać z oferty szkoły i zwiedzić dwa popularne miejsca, które związane są z kulturą irlandzką.

Pierwsze z nich to Aran Islands, dokładnie Inis Mor Island – jedna z trzech wapiennych wysp u zachodnich wybrzeży Irlandii w zatoce Galway, gdzie mieszkańcy mówią zarówno po irlandzku, jak i po angielsku. To miejsce gdzie zachowały się celtyckie kościoły o znaczeniu historycznym, w tym na liście Światowego Dziedzictwa Dun Aonghasa, które znajduje się na dramatycznej krawędzi klifu o wysokości 300 stóp.

Drugim moi celem była Connemara, czyli obszar, gdzie język irlandzki jest, obok angielskiego, językiem żywym, używanym powszechnie przez mieszkańców regionu w komunikacji codziennej. Na jej terenie znajduje się park narodowy z pięknym i surowym krajobrazem oraz Opactwo Kylemore z Parkiem Wiktoriańskim.

Udział w kursie zakończyłam uzyskaniem certyfikatu. Niewątpliwe dwa tygodnie, które spędziłam z językiem angielskimi i kulturą irlandzką na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

Ula SZ.