Kurs języka hiszpańskiego w Maladze

W ramach realizacji projektu Erasmus+ Budowanie przyszłości na językach teraźniejszości 2018-1-PL01-KA101-047540, w lipcu 2019 nauczycielka języka hiszpańskiego z ZSiPO w Skale, Ewelina Drzewiecka, brała udział w Kursie dla nauczycieli języka hiszpańskiego w Maladze na południu Hiszpanii. Kurs zorganizowany był przez Centrum Językowe Enforex i obejmował 20 godzin obserwacji zajęć prowadzonych w formie intensywnego kursu wakacyjnego dla obcokrajowców oraz 10 godzin omówienia zagadnień dydaktycznych z zakresu metodyki nauczania języka obcego według programu doskonalenia nauczycieli Instytutu Cervantesa.
Najcenniejszym aspektem wyjazdu było doskonalenie umiejętności językowych podczas pobytu na kursie oraz w trakcie korzystania z dziedzictwa kulturowego Malagi oraz z innych zabytków Andaluzji. Z Malagi pochodzą Pablo Picasso i Antonio Banderas, dla których do miasta przybywa wielu odwiedzających. Niezwykle barwna feria pełna muzyki i tańca flamenco w rybackiej dzielnicy el Palo ma swoją kulminację podczas emocjonującego odpustu ku czci Virgen de la Carmen, patronki rybaków. Tłum bosonogich uczestników procesji w rybackich strojach obnosi figurę po wąskich uliczkach, by na koniec dnia odprowadzić ją na plażę, skąd cała procesja odpływa łodziami wzdłuż wybrzeża. Szare plaże Costa del Sol są dla mieszkańców Andaluzji, nazywanej patelnią Hiszpanii, jedynym ratunkiem w czasie letnich upałów, kiedy temperatury sięgają 40oC, a siesta jest konieczną przerwą, a nie kaprysem.
Sama Andaluzja jest powszechnie utożsamiana z symbolami i tradycjami Hiszpanii. W wielu miastach i miasteczkach można natknąć się na areny, gdzie organizowane są tradycyjne walki byków.
Suchy górski krajobraz ma swoje odzwierciedlenie w specjałach lokalnej kuchni pełnej serów, suszonych wędlin, oliwek i wina oraz owoców morza. W architekturze zabytków Andaluzji obecne są elementy kultury różnych ludów, które w przeszłości zamieszkiwały Półwysep Iberyjski od Fenicjan, Greków, Rzymian, Maurów aż do obecnych tu od 8 w.n.e. potomków ludów Kastylii.
Andaluzja jest regionem oferującym różnorodność krajobrazu i bogactwo dziedzictwa kulturowego.

Ewelina Drzewiecka

Prezentacja z metodycznego kursu języka hiszpańskiego