Kurs języka angielskiego – Londyn 2019

Kurs, w którym uczestniczyłam był przeznaczony dla nauczycieli języka angielskiego i odbył się w Londynie w St. Giles  International School w okresie od 8 lipca do 19 lipca 2019 roku. W grupie było 6 pań z Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Czech i z Polski 3 osoby z różnych szkół ( od przedszkola, podstawówki, gimnazjum oraz liceum). Z liceum była jedna osoba i byłam nią właśnie ja. Zajęcia rozpoczynały sie o 9.00 i kończyły się o 15.30  oprócz poniedziałku i piątku. Były prowadzone przez  native speakerów z różnych krajów przez  około 20 wykładowców. Zajęcia były bardzo ciekawe i intensywne na różne tematy np. strategie uczenia się języka przy pomocy dramatu, gry, filmu, tego jak rozwijać kreatywność wśród uczniów, jak uczyć czytania, pisania, słuchania, jakie są bariery w uczeniu się języka i jak je pokonywać. Obserwowaliśmy lekcje prowadzone przez młodych nauczycieli tej szkoły  każdy mógł wybrać poziom obserwacji, a potem omawialiśmy  je. Opracowywaliśmy też plany swoich lekcji, przedstawialiśmy je na forum a potem omawialiśmy, obserwowaliśmy na video egzaminy maturalne, przeprowadzane w angielskich szkołach. Dużo rozmawialiśmy o brytyjskiej kulturze, tradycjach. Były również zajęcia o dysleksji i dysortografii. Jak wspominałam wyżej warsztaty były prowadzone intensywnie, fachowo i dawały nam dużo satysfakcji.

Po lekcjach z koleżanką Edytą zwiedzałyśmy Londyn . Byłyśmy w Victoria &Albert Museum, British Museum, The National Gallery, The National Portrait Gallery. A  także Tower Bridge, St. Pauls Cathedral, Trafalgar Square, Kensington Palace, London Eye, Oxford Street. W sobotę pojechałyśmy do Winsora – rezydencji królewskiej. Spacerowałyśmy po parku, zwiedzałyśmy zamek i jadłyśmy smaczną Paelle na straganach. Rodzina u której mieszkałyśmy pochodzi ze Sri Lanki. Pani Tasza jest bardzo miłą osobą, smacznie przygotowywała posiłki (typowo hinduskie). Mieszkałyśmy co prawda dość daleko od szkoły (ponad godzinę jazdy metrem), ale dzięki temu opanowałyśmy plan londyńskiego metra. Bardzo się cieszę, że skorzystałam z projektu Erasmus+ dla nauczycieli. Dużo się dowiedziałam nowego i odświeżyłam swoją wiedzę ze studiów. Chciałabym zakończyć cytatem pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, laureatki pokojowej nagrody Nobla Malali Yousafzai:

,, Let us remember!  One book, one pen and one teacher can change the world..”

Ałła W.